Czy okucia okienne mogą chronić przed włamaniem?
Otwory okienne i drzwiowe to najsłabsze punkty domu. Z tego powodu włamywacze zazwyczaj wybierają je jako drogę dostania się do wnętrza budynku. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie okien jest tak samo ważne jak zabezpieczenie drzwi. Bardzo ważnymi elementami otworów okiennych są szyby i profile, ale nie można zapominać też o okuciach. To przede wszystkim one decydują o poziomie zabezpieczenia wnętrza domu przez okno.
Jak odpowiednio dobrać okucia okienne?
Odpowiedni dobór okuć, znacznie wpływa na zabezpieczenie domu. Tak samo jak inne elementy okna, okucia wpływają na poziom parametrów antywłamaniowych. Mają one rolki antywyważeniowe, inaczej określane grzybkami. Są zamontowane w taki sposób, że nie pozwalają wyważyć całego skrzydła okiennego z futryny. Im większa jest liczba punktów z „grzybkami”, tym wyżej kwalifikowane jest okno pod względem parametrów antywłamaniowych. Kwalifikacja ta określa ile czasu może zajmować sforsowanie danego okna z użyciem określonych narzędzi lub bez ich użycia. Najwyższej klasy są okucia WK6. Jednak na wysokość klasy samego okna wpływają wszystkie jego elementy.
Jakie jeszcze funkcje mają okucia okienne?
Wiadomo już, że okucia okienne są ważnym elementem, który klasyfikuje parametry antywłamaniowe okna, wraz z szybą i profilami okiennymi. Bezpiecznego zakupu można dokonać w profesjonalnych sklepach, np. w Bydgoszczy. Oprócz tego okucia zapewniają płynną i wygodną obsługę okien. To one decydują o wielu funkcjach okna, np. czy ma być ono rozwieralno-uchylne, czy tylko rozwieralne. Odpowiadają też za docisk ramy do skrzydła, a tym samym za szczelność. Wybranie okuć złej jakości, może negatywnie wpłynąć na funkcje okna, nawet takiego o najlepszych parametrach. Odpowiednio dobrane mogą też posiadać blokadę klamki okiennej.